2012-2013 – a winning season for the Cornwall Curling Club!

Congratulations to all our players, teams, and coaches who took home National, Regional,  Provincial, and Club awards, championships and medals this season, or represented our club outside the province, including  (PLEASE let me know if I am missing any!):

Special Olympics Canada Team of the Year

(they are also one of the 3 finalists tonight for the Sport PEI Team of the Year.)

In February 2012 the team, which curled regularly out of the Cornwall Curling Club, were gold medalists at the 2012 Special Olympics Canada Winter Games. In May they were named PEI Curling’s Team of the Year.  On Thursday, November 29 in Toronto, these curlers and their coaches received their award as 2012 Special Olympics Canada’s Team of the Year.

Standing is Dick St. John (Coach), Monique Gauthier (Lead), Ann Doucette (Assistant Coach), Phillip Chugg (Mate); Sitting is Greg St. John  (Skip), John Anthony Laybolt (5th Player/Lead), Chris MacPherson (Second)” (Photo courtesy Special Olympics PEI)

Canadian Stick

The Canadian 2 Person Stick Champions – Open Division: the rink of Roddie MacLean and Paul Field

20130404_46

Photo (L-R): Roddie MacLean, Paul Field

The Canadian Stick Women’s Division champions – the duo of Ruth Stavert and Eileen Blanchard

20130404_36

Photo (L-R): Ruth Stavert, Bob Leard of Stick Curling PEI and Bob’s Stick, Eileen Blanchard

The Canadian Stick Consolation winners – the Vern Chowan and Grant Leard twosome:

20130404_53

Photo (L-R): Vern Chowan, Grant Leard

Stick Six-Ender:

Canadian Open Stick Curling Championship

6 ender 2

Photo (L-R): Roddie MacLean, Paul Field

Daytime Curlers

Grant and Carolyn Crockett, winners of the Lorne MacPhail Memorial “rookies of the year” award at the Daytime Curlers closing.

crockettsPhoto (L-R): Grant and Carolyn Crockett, Ernie Stavert

PEI Seniors

The Shirley Berry and Bill Hope rinks were the runners-up at the Credit Unions of PEI Seniors

Berry

Photo (L-R): Arleen Harris, Shelley Ebbett, Sandy Hope, Shirley Berry, Pete Peters from Credit Unions of PEI

Hope

Photo (L-R): David Murphy, Craig Mackie, Ted MacFadyen, Bill Hope, Pete Peters from Credit Unions of PEI

PEI Mixed

PEI Mixed Runners-up – Bill Hope rink, including  third Sandy Hope, second Craig Mackie, and  lead stone Shelley Ebbett.

KFC U13 Funspiel

Here are the medal winners in the KFC/Curl PEI Under 13 Funspiel held at the Cornwall Curling Club:
u13fun1st

1st Place : Team Sanderson   41 Points (Montague/Cornwall curling clubs)  L-R: Gayle Johnston-Curl PEI Jr. Events Coordinator, Skip: Emily Sanderson, 3rd  Adele Breau, Lead: Elijah Blue and Coach Nancy Collier. Missing from photo 2nd stone Ben Collings-MacKay.

u13fun2nd

2nd Place: Team Bailey  37 Points (Cornwall Curling Club) L-R: Gayle Johnston-Curl PEI Jr. Events Coordinator, Skip Bailey O’Grady, 3rd stone Hayden Ford, 2nd stone Karina McNeill, Leads Hannah Kirby & Rachel MacLeod. Missing from photo: Coach Brenda MacMillan

u13fun3rd

3rd Place: Team Brandon O’Grady 35 Points (Cornwall Curling Club), L-R: Gayle Johnston–Curl PEI Jr. Events Coordinator, Coach Greg Grove, Skip Brandon O’Grady, 3rd Chase MacMillan 2nd stone Stuart Ferguson, Lead Ethan Belbin.

CIS/CCA Champonships

The UPEI Panthers, skipped by Veronica Smith of Cornwall, won one of the two qualifying spots from the Atlantics for the CIS-CCA Curling Championships in Kamloops,  where they finished with a 2-5 win-loss record.

upeipanthersCCA Photo (L-R) Veronica Smith, Jane DiCarol, Emily Gray, Aleya Quilty

CCAA Ch’ships

The Holland College Hurricanes were national competitors at the Canadian Collegiate Athletic Association curling championship, at the Avonair Curling Club in Edmonton AB, where they finished with a 2-5 record.

hollandcollege2013

Photo (L-R) Wyatt Johnson, Alex Sutherland, Angela Hodgson, Jonathan Kennedy, Matthew MacLean

PEI Junior Mixed

Cornwall players captured both divisions at the Advantage Communications PEI Junior Mixed Ch’ship.

The James Dalton combined team from the Silver Fox Curling & Yacht Club in Summerside, and the Cornwall Curling Club, won the three-team double round robin Under 16 division, while the The two-team Best of 5 Under 21 division championship was won by the Kyle Holland rink from the Charlottetown Curling Complex and the Cornwall Curling Club.

jrmixu16win

1st place U16 (left to right) Gayle Johnston (Curl PEI Jr. events coordinator), lead Breanne Burgoyne, second Matthew MacDonald, third Lauren Lenentine, skip James Dalton, coach Pat Quilty, sponsor Jeff Willis from Advantage Communications.

jrmixu21winU21 junior mixed champs (left to right) Gayle Johnston, Curl PEI Jr. events coordinator, skip Kyle Holland, third Chloe McCloskey, second Taylor McInnis, lead Sabrina Smith, coach Paul Smith, and sponsor Jeff Willis from Advantage Communications.

Maritime Stick

Maritime Stick Women’s Champions  and runners-up

IMG_2470
Photo (L-R): Gloria Clarke, Ruth Stavert

PEI Women’s Stick champions Ruth Stavert and Gloria Clarke defeated Shirley Lank and Mary Plamondon to win the women’s championship. Both rinks are from Cornwall.

IMG_2476
Photo: Bob Leard (centre), with women’s runners-up Mary Plamondon (L) and Shirley Lank (R)
Maritime Masters
Cornwall’s Carol Sweetapple rink were Maritime Masters Women’s runners-up
marmastsweetapplePhoto (L-R): Carol Sweetapple, Danielle Girard, Carlene Peters, Bernie Field
KFC Under 13
Cornwall teams were the KFC Under 13 Boys Champions and Girls runners-up and 3rd place, and Cornwall coaches won both coaches awards.u13schutTeam Schut Boys Division Champs 2013 – Cornwall Curling Club(L-R): Gayle Johnston Curl PEI Event Coordinator, Lead – Draven Kowalski, Second – Nick Johnston, Third – Parker MacFadyen, Skip – Mitchell Schut, Coach – Butch McGee, Kevin Smith – Crapaud Community Curling Club  Event Representative

kfcrogersTeam Rogers Girls Division Runners Up U 13 – Cornwall Curling Club

Lead Rachel Maclean, 2nd stone Olivia MacPhail, 3rd stone Beth Kirby, Skip Kristie Rogers

u13girls3rdplace3rd Place Girls Division: Left to right.  Katelyn Burgoyne (co-skip), Katie Worth (co-skip), Ann Doucette (coach), and Haley Matheson. Missing from photo: Meaghan Perry

u13coachesdoucette

Coaches award Girl’s division (L-R): Event Coordinator Gayle Johnston, winning Coach Ann Doucette, coach of Team Worth from the Cornwall Curling Club

u13butchfairplay

Coaches Award Boys Division (L-R): Event Coordinator Gayle Johnston, winner Butch McGee, coach of the Mitchell Schut team from Cornwall

The Dominion Curling Club Championship

The Lorianne Davies rink, with third Morgan Kirkham, second Tracy MacDonald, and lead Lynda Turnbull were runners-up at provincial The Dominion Curling Club Ch’ship.

(L to R) skip Lorianne Davies, Morgan Kirkham, Tracy MacDonald and Lynda Turnbull

Provincial Stick
Ruth Stavert and Gloria Clarke were the winners of their 4th consecutive Provincial Stick Women’s Division championship.
Womens
Photo L-R: Ruth Stavert, Gloria Clarke (2011 photo)
Paul Field/ Roddie MacLean were runners-up in the Open Division, with the final going to a double extra end.
Under 16
O’Connor Glass Under 16 champions, coaching and fair play award winners:

img_4843

Girl’s U 16 Champs: L-R Gayle Johnston Curl PEI Event Co-ord, Pat Quilty Coach, Meghan Ching 4th stone, Rachel O’Connor 3rd stone, alternate skip, Lauren Lenentine 2nd  stone, Breanne Burgoyne Lead, David O’Connor Sponsor O’Connor Glass

img_4833

L – R  Coach Fair Play Award Girl’s Division Teams: Pat Quilty, Team O’Connor and David O’Connor – O’Connor Glass

img_4836

Photo # 7 L – R Junior Girl’s Fair Play Award: L-R: David O’Connor Sponsor O’Connor Glass, Meghan Ching, Gayle Johnston

Canadian Juniors

Jonathan Schut won the Joan Mead men’s award,  Katie Fullerton was second team all-star lead, and Sabrina Smith was a Mixed Doubles bronze medallist at the M&M Meat Shops Canadian Juniors.

Atlantic University

Team UPEI, which consists of Cornwall Curling Club members Veronica Smith, Jane DiCarlo, Emily Gray, and Aleya Quilty won the Atlantic University Championships, advanced to the CIS Championship in Kamloops BC.

UPEI 2013aPhoto (L-R): Veronica Smith, Jane DiCarlo, Emily Gray, Aleya Quilty, coach Paul Smith

Pepsi Juniors

Pepsi Provincial Juniors winners – the Tyler Smith and Veronica Smith rinks, and junior women’s runners-up, the Amanda MacLean rink, all from the Cornwall Curling Club, Cornwall’s Pat Quilty. won an Asham Coaching award at the event, hosted by the Cornwall Curling Club.

Veronica Smith rinkVeronica Smith rink. Back (L-R): Coaches Bill Hope and Paul Smith

Front (L-R) Chloe McCloskey, Sabrina Smith, Katie Fullerton, Veronica Smith

tylersmithcropped

Tyler Smith rink (L-R): Smith, Alex Sutherland, Alex Jenkins, Jonathan Schut, coach A.J. Campbell

MacLean rink

Photo: Runner-up Amanda MacLean rink (L-R): Coaches Glen MacLean and Shelley Gray, alternate Jane DiCarlo, Aleya Quilty, Emily Gray, Kassinda Bulger, Amanda MacLean, Bob Fowler, President,

Pat Quilty

Pat Quilty (with Angela Hodgson from Curl PEI)-coaches award

55+ Games Regular Curling

Cornwall Curling Club members win 7 of the 9 medals at 55+ Games regular curling

hermann55plusPhoto: 65+ Mixed Bronze Medal Skip Gordie Hermann lines up a shot

Here are the medallists from the 55+ Games regular curling event, which wrapped up Wednesday here at the Cornwall Curling Club. Congratulations to all the winning teams, all with members from the host club, with the exception of the McGuigan rink from Charlottetown and the Paul Matheson team from Summerside.

55+ Mixed
GOLD- Lorne McGuigan, Cathy Dillon, Bryon Sutcliffe, Claire Rogers (Charlottetown)
SILVER- Vern Chowan, Marg Stewart, Barry Craswell, Jean Anderson
BRONZE- Paul Durant, Myrna Craswell, Eugene Murphy, Joanne Durant

65+ Mixed
GOLD- Ernie Stavert, Mary Plamondon, Fidele Richard, Mabel England
SILVER- Vince Fisher, Karen Fisher, Kimball Blanchard, Pat McCardle
BRONZE- Gordie Hermann, Eileen Blanchard, Julien Gaudin, Jessie MacPhail

Men’s Open
GOLD- Paul Matheson, Doug Waugh, Jim Evans, Ralph Yeo (Silver Fox)
SILVER- Matt Smith, Paul Arsenault, David Murphy, Edgar Coffin
BRONZE- John DeLuca, Ray Biagé, Frank Weiler, Peter Buchanan

Ford Hotshots at the Brier:

Cornwall’s Sean Ledgerwood made it to the Semi-Finals but lost out 26-18 to eventual winner Mark Kennedy.

PEI Tankard Men’s

Cornwall’s Sean Ledgerwood was on the winning team, skipped by Eddie MacKenzie

mackenzietankard1 
Photo (L-R): PEI Tankard winners – Eddie MacKenzie, Anson Carmody, Alex MacFadyen, Sean Ledgerwood
55+  Stick

Cornwall members on all medal-winning teams at 55+ Games Stick Curling

Stick Winners

55+ Games Society Photo: 55+ Games Stick Curling Medallists and organizers

Here are the medallists  from the Vogue Optical 55-Plus Games Stick Curling event at the Cornwall Curling Club. All the medallists curl out of the host club, with the exception of the three-member Audrey Callaghan team, with two members from the Western club, and Marg Stewart from the Cornwall club.

55+ Open
GOLD- Vern Chowan & Grant Laird
SILVER- Gordie Hermann & Ernie Stavert
BRONZE- Stirling Stratton & Barry Craswell

55+ Women
GOLD- Ruth Stavert & Eileen Blanchard
SILVER- Mary Plamondon & Shirley Lank
BRONZE- Audrey Callaghan, Marg Stewart, & Francis Ellsworth

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.