Wednesday Team Entry Daytime League

Here is the draw for the Cornwall Curling Club’s Wednesday Daytime Team League, sponsored by Lance “The Iceman” Lowther, with three games at 10 am, four at 12:30 pm, and one bye each week. Rosters will follow when finalized.

October 31, 2018
10:00 am
Ice 1. B Stuckey vs Vern Chowan
Ice 2. B Sutherland vs P Arsenault
Ice 3. D Kneabone vs G Cudmore
12:30 pm
Ice 1. C Sweetapple vs P Durant
Ice 2. L Callbeck vs S Hope
Ice 3. B Craswell vs R Biagé
Ice 4. D MacKay vs J Gill
Bye: Shirley Berry

November 7, 2018
10:00 am
Ice 1. L Callbeck vs S Berry
Ice 2. G Cudmore vs V Chowan
Ice 3. P Arsenault vs S Hope
12:30 pm
Ice 1. B Sutherland vs R Biagé
Ice 2. D Kneabone vs J Gill
Ice 3. B Stuckey vs P Durant
Ice 4. B Craswell vs C Sweetapple
Bye: Diane MacKay

November 14, 2018
10:00 am
Ice 1. B Stuckey vs B Craswell
Ice 2. R Biagé vs S Hope
Ice 3. V Chowan vs J Gill
12:30 pm
Ice 1. G Cudmore vs P Durant
Ice 2. P Arsenault vs S Berry
Ice 3. B Sutherland vs C Sweetapple
Ice 4. D Kneabone vs D MacKay
Bye: Lester Callbeck

November 21, 2018
10:00 am
Ice 1. P Arsenault vs L Callbeck
Ice 2. V Chowan vs D MacKay
Ice 3. R Biagé vs S Berry
12:30 pm
Ice 1. S Hope vs C Sweetapple
Ice 2. J Gill vs P Durant
Ice 3. G Cudmore vs B Craswell
Ice 4. B Sutherland vs B Stuckey
Bye: D Kneabone

November 28, 2018
10:00 am
Ice 1. G Cudmore vs B Sutherland
Ice 2. S Berry vs C Sweetapple
Ice 3. V Chowan vs D Kneabone
12:30 pm
Ice 1. J Gill vs B Craswell
Ice 2. R Biagé vs L Callbeck
Ice 3. S Hope vs B Stuckey
Ice 4. P Durant vs D MacKay
Bye: P Arsenault

December 5, 2018
10:00 am
Ice 1. R Biagé vs P Arsenault
Ice 2. D MacKay vs B Craswell
Ice 3. C Sweetapple vs L Callbeck
12:30 pm
Ice 1. S Berry vs B Stuckey
Ice 2. P Durant vs D Kneabone
Ice 3. J Gill vs B Sutherland
Ice 4. S Hope vs G Cudmore
Bye: Vern Chowan

December 12, 2018
10:00 am
Ice 1. J Gill vs S Hope
Ice 2. V Chowan vs P Durant
Ice 3. B Craswell vs D Kneabone
12:30 pm
Ice 1. D MacKay vs B Sutherland
Ice 2. C Sweetapple vs P Arsenault
Ice 3. S Berry vs G Cudmore
Ice 4. L Callbeck vs B Stuckey
Bye: Ray Biagé

December 19, 2018
10:00 am
Ice 1. R Biagé vs C Sweetapple
Ice 2. D Kneabone vs B Sutherland
Ice 3. B Stuckey vs P Arsenault
12:30 pm
Ice 1. L Callbeck vs G Cudmore
Ice 2. B Craswell vs V Chowan
Ice 3. D MacKay vs S Hope
Ice 4. S Berry vsJ Gill
Bye: Paul Durant

January 9, 2019
10:00 am
Ice 1. D Kneabone vs S Hope
Ice 2. P Arsenault vs G Cudmore
Ice 3. B Sutherland vs V Chowan
12:30pm
Ice 1. S Berry vs D MacKay
Ice 2. B Stuckey vs R Biagé
Ice 3. L Callbeck vs J Gill
Ice 4. B Craswell vs P Durant
Bye: Carol Sweetapple

January 16, 2019
10:00 am
Ice 1. B Stuckey vs C Sweetapple
Ice 2. V Chowan vs S Hope
Ice 3. G Cudmore vs R Biagé
12:30 pm
Ice 1. P Arsenault vs J Gill
Ice 2. B Sutherland vs P Durant
Ice 3. D Kneabone vs S Berry
Ice 4. L Callbeck vs D MacKay
Bye: Barry Craswell

January 23, 2019
10:00 am
Ice 1. D Kneabone vs L Callbeck
Ice 2. R Biagé vs J Gill
Ice 3. S Hope vs P Durant
12030 pm
Ice 1. V Chowan vs S Berry
Ice 2. G Cudmore vs C Sweetapple
Ice 3. P Arsenault vs D MacKay
Ice 4. B Craswell vs B Sutherland
Bye: Busher Stuckey

January 30, 2019
10:00 am
Ice 1. G Cudmore vs B Stuckey
Ice 2. S Berry vs P Durant
Ice 3. J Gill vs C Sweetapple
12:30 pm
Ice 1. D MacKay. R Biagé
Ice 2. S Hope vs B Craswell
Ice 3. V Chowan vs L Callbeck
Ice 4. P Arsenault vs D Kneabone
Bye: Bryan Sutherland

February 6, 2019
10:00 am
Ice 1. V Chowan vs P Arsenault
Ice 2. C Sweetapple vs D MacKay
Ice 3. S Berry vs B Craswell
12:30 pm
Ice 1. L Callbeck vs P Durant
Ice 2. J Gill vs B Stuckey
Ice 3. R Biagé vs D Kneabone
Ice 4. S Hope vs B Sutherland
Bye: G Cudmore

February 13, 2019
10:00 am
Ice 1. S Berry vs S Hope
Ice 2. B Stuckey vs D Kneabone
Ice 3. L Callbeck vs B Sutherland
12:30 pm
Ice 1. B Craswell vs P Arsenault
Ice 2. D MacKay vs G Cudmore
Ice 3. C Sweetapple vs V Chowan
Ice 4 P Durant vs R Biagé
Bye: Joe Gill

February 20, 2019
10:00 am
Ice 1. V Chowan vs R Biagé
Ice 2. B Craswell vs L Callbeck
Ice 3. D MacKay vs B Stuckey
12:30 pm
Ice 1. C Sweetapple vs D Kneabone
Ice 2. S Berry vs B Sutherland
Ice 3. P Durant vs P Arsenault
Ice 4. J Gill vs G Cudmore
Bye: Sandy Hope

Team Rosters

1. Shirley Berry, Janice Murdoch, Gloria Turner, Arleen Harris
2. Carol Sweetapple, Carlene Peters, Bernie Field, Helen Smith
3. Barry Craswell, Roy Coffin, Myrna Craswell, Myrna Sanderson
4. Lester Callbeck, Vince Fisher, Cliff Sentner, Dave O’Hanley
5. Busher Stuckey, Cecil Fraser, Irene Fraser, Linda Stuckey
6. Bryan Sutherland, Etta Reid, Elaine Hughes, Dick MacKinnon
7. Paul Arsenault, Ron Giggey, Alan Acorn, Edgar Coffin
8. Paul Durant, Eugene Murphy, Carolyn Crockett, Joanne Durant
9. Danny Kneabone, Karen Currie, Al MacCormac, Roger DesRoches, 
10. Garth Cudmore, Tom Dunn, Frank Weiler, Lloyd Pollard
11. Vern Chowan, Marg Stewart, Pat McCardle, Jean Anderson
12. Sandy Hope, Debbie Rhodenhiezer, Karen Hardy, Linda Fairhurst
13. Ray Biagé, Hélène LaPalme, Donald Weeks, Italo Marzari
14. Diane MacKay, Kimball Blanchard, Gary O’Sullivan, Don Steeves
15. Joe Gill, Archie MacKinnon, Ron Diamond, Doug Campbell

For spares, use bye team if possible.
Spare: Carrie Jones

 

Photo (L-R): Sponsor Lance “The Iceman” Lowther, Danny Kneabone and Roger DesRoches from last year’s winning team, organizers Paul and Joanne Durant