Rodd/Greco Fun Mixed Spiel

 Rodd Hotels & Resorts/ Greco Pizza Spiel


2010 Rodd/Greco spiel

Here’s the winner’s list:

Winning teams
1. Connor MacPhee, Kent MacPhee, Whitney Young, Michelle MacPhee
2. Bob MacWilliams, Karen Currie, Jim Farquharson, Myrna Sanderson
3. Tom Dunn, Greg Groves, Frank Weiler, Gloria Clarke
4. Hank Kamphius, Gerald Dykerman, Pat MacInnis, Paula Ling
5. Veronica Smith, Tyler Smith, Katie Fullerton, Noah O’Connor
6. Barb Duncan-Biagé, Debby Sigsworth, Bill Prowse, Hans Wicki
7. Lorianne Davies, Rob Young, Angus Davies, Melody Beck
8. Bob Fowler, Nancy MacKinnon, Brad Gardiner, Krista Affleck

Winners of “Newfie Curling”
Ray Biagé, Lou Black, Helen Smith, Kelly Wilkie/Cathy Handren

Booby Prize
Gordie Matthews, Nucker Richards, Marjorie Matthews, Linda Matthews

Here is a slideshow of the winning teams:

Thanks to all the organizers, including Vicki Cotton, Ronalda Baillie, and Ray Biagé and Barb Duncan-Biagé.

Feb. 14 – Here are some scenes from this weekend’s Rodd Hotels and Resorts/Greco Pizza mixed spiel (Newfoundland edition)

This weekend’s Rodd Hotels and Resorts/Greco Pizza Bonspiel will have a  Newfie theme on Friday and players are encouraged to dress the part.  There will be trivia, lots of Newfoundland  music, and a Screeching-in ceremony for those who dare to participate.

Greco Pizza will be provided Friday night.  There will be breakfast Saturday morning,  with lunch and supper to follow.  Anyone who has a crokinole board or other games can bring them along for Saturday.

Cornwall Curling Club
Friday, Feb 12, 2010
Opening Draw
Rodd Greco Spiel
 
6:00pm:
Ice 1: T. Dunn, G. Groves, F. Weiller, G. Clarke vs A. Kennedy, A. Robichaud, A. Sheridan, S. Bell
Ice 2: E. Stavert, R. Stavert, P. Durant, J. Durant vs L. Callbeck, K. Stewart, W. Andrews, B. Arsenault
Ice 3: C. MacPhail, K. MacPhee, M. Dunne, M. MacPhee vs V. Smith, T. Smith, S. Smith, N. O’Connor
 
8:00pm:
Ice 1: R. Biagé, L. Black, C. Handren, H. Smith (K. Watts) vs L. Andrews team
Ice 2: L. Davis, R. Young, A. Davies, M. Beck vs G. Peters, H. Kamphuis, G. Dykerman, P. Ling
Ice 3: B. Duncan-Biagé, D. Sigsworth, B. Prowse, H. Wicki vs B. Fowler, N. MacKinnon, B. Gardiner, K. Affleck
Ice 4: B. MacWilliams, K. Currie, J. Farquharson, M. Sanderson vs G. Matthews,M. Matthews, B. Richards, L. Matthews

  Rupert Sweetapple foursome wins 2009 Rodd/Greco Spiel A Division

The 2009 Rodd Hotels and Resorts, Greco Pizza team-entry bonspiel wrapped up Saturday evening at the Cornwall Curling Club, with sixteen teams taking part, with half the teams picking up some great prizes, including nights at the Rodd Mill River resort, Greco pizza coupons, and gift certificates for other companies.

Here are the division winners and runners-up (left to right unless noted otherwise):

Rupert

A division winners (right to left): Rupert Sweetapple, Carol Sweetapple, George Younker, Carlene Peters

Ray,

A Division runners-up: Ray Biagé, Leita Chisholm, Valerie Taylor, Bev “Nucker” Richards

Tom

B Division winners (right to left): Tom Dunn, Chick Morrison, Frank Weiler

Melissa

B Divison runners-up: Louise Andrews, Melissa Andrews (skip), Vanessa Andrews, David Axworthy

Lester

C Division winners (right to left): Lester Callbeck, Heather MacRae, Kenny Stewart, Walter Andrews

Angus

C Division runners-up: Angus Kennedy, Nancy Yeo, Missing from photo: Darren Hatfield, Martin Vanderaa

Bob

D Division winners: Jamie Ballem, Cindy Ballem, Bob MacWilliams (skip), Myrna Sanderson

Kimball

D Division runners-up: Vince Fisher, Karen Fisher, Kimball Blanchard (skip), Eileen Blanchard

Curlers were also treated to great Greco pizza and a dance on Friday night, soup and sandwich bar Saturday noon, and KFC for supper Saturday evening. Thanks to Ray Biagé, Carol Sweetapple, Eileen Leahey, the many kitchen helpers, and everyone else who helped out with this annual event! We hope to see you again next year!

Cornwall Curling Club
Rodd Greco Spiel 2009 Opening Draws
Friday 6:15pm (6 end games)
Ice 1: B. Fowler, R. Doiron, G. Crosby, D. Sigsworth vs J. Deluca, C. Nicholson, N. Boswall, D. Girard
Ice 2: E. Stavert, R. Stavert, P. Durant, J. Durant vs K. Blanchard, E. Blanchard, V. Fisher, K. Fisher
Ice 3: T. Dunn, C. Morrison, F. Weiler, TBA vs R. Sweetapple, C. Sweetapple, G. Younker, C. Peters
Ice 4: A. Kennedy, D. Hatfield, TBA, TBA vs D. DelValle, G. Scutt, G. Harper, K. Harper

Friday 8:00pm (6 end games)
Ice 1: R. Biagé, L. Chisholm, B. Richards, TBA vs L. Andrews, M. Andrews, TBA, TBA
Ice 2: L. Callbeck, H. MacRae, K. Stewart, W. Andrews vs B. MacWilliams,, M. Sanderson, TBA, TBA
Ice3: P. Neima, R. Rolfe, E. Leahey, TBA vs K. Currie, C. Currie, M. Perry, L. Gottell
Ice 4: L. Davies, R. Young, M. MacDonald, A. Davies vs H. Kamphuis, C. Solterman, G. Dykerman, P. MacInnis

The Annual Rodd Hotels and Resorts / Greco Pizzas and Subs Funspiel is set for Feb 6th – Feb 8th, 2009.
Entry fee $120.00 per team. This event is open to curlers from all clubs. All teams must have at least one member of the opposite sex.
Entry deadline is Feb 4th.
3 games guaranteed.
This event features Greco pizza on Friday evening, and lunch and supper on Saturday. Sunday will start with morning treats, followed by the event finals, and will wrap up with the prize presentations.

 
Last year’s info:
 
 

 

1st Place winners of Division A received one night’s accommodation at the Rodd Mill River Resort .
Send entry with cheque to Cornwall Curling Club, PO Box 408 Cornwall PE C0A 1H0.
Entry limited to 24 teams
For more info, contact Ronalda Baillie at 626-3625.
Another successful Rodd Hotels and Resorts/Greco Pizzas Fun Mixed bonspiel was held over the weekend, with lots of curling, food, and fun. Speaking of food, Ronalda says that you find the recipe for her delicious cream of potato and bacon soup at allrecipes.com.
 

Speaking of curling, here are the winners:
 Division A- 1st place-Angus Kennedy, Myrna Sanderson, Bob MacWilliams Al Vanderveeko
            A-2nd place-Terry MacCormac, Rick Milton, Tara Rose, Cindy MacCormac
 Division   B-1st place- Bob Fowler, Lorianne Davies, Angus Kennedy, Tracy MacDonald

           B- 2nd place – Karen Currie, Valerie Acorn, Carl Currie, Alan Acorn

Division     C- 1st place – Sterling Stratton, Karen Wood, Vern Chowan, Margaret Stewart

             C- 2nd place – John DeLuca, Danielle Girard, Helen Smith, Edmund Richard

Division   D- 1st place – Louise Andrews, Melissa Andrews, Vanessa Andrews, David Axworthy

             D- 2nd place – Lester Callbeck, Heather McRae, Kenny Stewart, Walter Andrews

Thanks to Ronalda Baillie and all the organizers for another great event!

2008 ITINERARY 

 

 

 
 

Rodd/Greco

Weekend  Events

 

 

 

FridayPizza and Games Night

                  Bob’s  Bingo

                  Texas Hold’em

                  Crokinole-(If anyone has a board please bring it along!)

                  Trivia

 

Saturday-Breakfast

                      -Lunch-soup and rolls

                      -Supper-Spaghetti  and meat sauce or Alfredo sauce

                       Garlic bread and cookies

              

 

After curling is done we will dance the night away with music from the 80’s

  

Sunday – Breakfast

                    – Play-offs

                    – Prizes Awarded

              

2007 Rodd Greco Winners 

The winners of the A Division were Calvin Smith, Vanessa Hamming, Kevin
Smith and Janna Cheverie from Crapaud.  The grand prize  was one night’s
free accommodation, usable at anytime before October ’07, for each of the
team members at the Rodd Mill River Resort.  This was of course very
generously donated by the title sponsor Rodd Hotels & Resorts who have
renewed their very generous commitment to this spiel.
The runners-up of the A Division were our very own Jim Farquharson, Carol
Sweetapple, Gary Crosby and Bill Prowse.
B Division was won by Melissa Andrews, Marie Molyneaux, Glen Greene and
Peter Drake.
Runners-up of B were Ray Biage’, Debbie Sigsworth, Derek Gallant, and Helene
LaPalme.

C Division was won by Bob Fowler, Nancy MacKinnon, Rick Doiron and Tracy
MacDonald.

Runners-up of C were Karen Currie, Carl Currie, Alan Acorn and Val Acorn.

D Division was won by Paul Neima, Paulette Richard, Kevin Roy and Eileen
Leahy.

Runners-up of D were Kimball Blanchard, Eileen Blanchard, Gordie Hermann and
Marg Stewart.

Huge thanks to our sponsors, Rodd Hotels & Resorts, Home Hardware (St.
Peters’ Road Charlottetown) and Greco Pizza, to Connie and Al and Bev, and
of course to Lance for the great ice that keeps people coming back to this
spiel year after year.

  

Sponsor(s):  Rodd Hotels & Resorts, Greco Restaurants
Contact:  Deb Del Valle
Start Date:  February 1 2008  End Date:  February 3 2008
Details:

Here is the opening draw for the Cornwall Curling Club’s Rodd/Greco Funspiel

Friday, Feb 1/08

6:00 pm Draw

Ice 1: G. Scutt vs E Stavert

Ice 2:  C. Smith vs P. Mohan

Ice 3: C. Morrison vs S. Stratton

Ice 4: K. Currie vs K. Baillie

 
7:30 pm Draw

Ice 1: A. Kennedy vs B. Fowler

Ice 2: D. Dunne vs R. Sweetapple

Ice 3: L. Calbeck vs J. Deluca

Ice 4: G. Matthews vs T. MacCormac

9:00pm Draw

Ice 1: R. Biagé vs J. Solterman

Ice 2: H. Kampius vs M. Beck

Ice 3: L. Andrews vs H. LaPalme
 
Schedule:  

 


 

  

  

 Click to view photo album from 2004’s Rodd/Greco Spiel 

Edit page