Wednesday Ladder League Round One Draw and Schedule

Following Qualifier Night, the A and B pools have now been determined for the first round of the Wednesday Evening Ladder League, brought to you by new sponsor Charlottetown Bottle and Metal (A Pool), along with Sam’s Cornwall Restaurant (B Pool). The teams were numbered in random order within each pool for the first round using the Random.org List Randomizer

A Pool teams

  • A1-Kim Nicholson
  • A2-Peter Joostema
  • A3-Mark MacDonald
  • A4-Landon Warder
  • A5-Rob Gallant
  • A6-Kelly Watts
  • A7-Josh McInnis

B Pool teams 

  • B1-Greg Robertson
  • B2-Kellie-Lynn Younker
  • B3-Hank Kamphuis
  • B4-Clara Jack
  • B5-Dave Younker
  • B6-Greg Groves
  • B7-Paul Neima

As we have an odd number of teams (7) in each pool, we will have a crossover game each week against the same-numbered team from the other pool, which will always be scheduled at 6:30 pm. It is very important that you pay attention to this, as your pool may have the 8:30 draw on a particular week, but you may be in the crossover game at 6:30 (and you don’t want to miss it!).

The sheet that was used for the crossover game at 6:30 will not be used by this draw at 8:30.

The “B” pool (plus the crossover game) gets the early draw the first week, as they had the late draw for the last week last season.

We will be using all four sheets and the above 8 team, 4 sheet draw from Curling Canada, eliminating the game against “Team 8” at 8:30, and pitting the team in the early draw that was to play “Team 8” against the late draw team of the same number at 6:30 pm.

Here is the draw:

Oct. 30 (Week 1)
6:30 pm  Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: B4-Clara Jack vs B7-Paul Neima
Ice 2: B6-Greg Groves vs B3-Hank Kamphuis
Ice 3: A1-Kim Nicholson vs B1-Greg Robertson (Crossover Game)
Ice 4: B2-Kellie-Lynn Younker vs B5-Dave Younker

8:30 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool 
Ice 1: A4-Landen Warder vs A7-Josh McInnis
Ice 2: A6-Kelly Watts vs A3-Mark MacDonald
Ice 3: Not used in this draw.
Ice 4: A2-Peter Joostema vs A5-Rob Gallant

Nov. 6 (Week 2)
630 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool 
Ice 1: A6-Kelly Watts vs A1-Kim Nicholson
Ice 2: A4-Landen Warder vs  A5-Rob Gallant
Ice 3: A2-Peter Joostema vs A7-Josh McInnis
Ice 4: B3-Hank Kamphuis vs A3-Mark MacDonald (Crossover Game)

8:30 pm Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: B6-Greg Groves vs B1-Greg Robertson
Ice 2: B4-Clara Jack vs B5-Dave Younker
Ice 3: B2-Kellie-Lynn Younker vs B7-Paul Neima
Ice 4: Not used by this draw

Nov. 13  (Week 3)
6:30 pm Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: B2-Kellie-Lynn Younker vs A2-Peter Joostema (Crossover Game)
Ice 2: B7-Paul Neima vs B1-Greg Robertson
Ice 3: B5-Dave Younker vs B3-Hank Kamphuis
Ice 4: B4-Clara Jack vs B6-Greg Groves

8:30 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool 
Ice 1: Not used by this draw.
Ice 2: A7-Josh McInnis vs A1-Kim Nicholson
Ice 3: A5-Rob Gallant vs A3-Mark MacDonald
Ice 4: A4-Landen Warder vs  A6-Kelly Watts

Nov. 20 (Week 4)
630 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool 
Ice 1: A1-Kim Nicholson vs A3-Mark MacDonald
Ice 2: A2-Peter Joostema vs A4-Landen Warder
Ice 3: A6-Kelly Watts vs B6-Greg Groves (Crossover Game)
Ice 4: A5-Rob Gallant vs A7-Josh McInnis

8:30 pm Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: B1-Greg Robertson vs B3-Hank Kamphuis
Ice 2: B2-Kellie-Lynn Younker vs B4-Clara Jack 
Ice 3: Not used by this draw.
Ice 4: B5-Dave Younker vs B7-Paul Neima

Nov. 27 (Week 5) 
6:30 pm Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: A4-Landen Warder vs B4-Clara Jack (Crossover Game)
Ice 2: B3-Hank Kamphuis vs B7-Paul Neima
Ice 3: B1-Greg Robertson vs B5-Dave Younker
Ice 4: B2-Kellie-Lynn Younker vs B6-Greg Groves

8:30 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool
Ice 1: Not used by this draw
Ice 2: A3-Mark MacDonald vs A7-Josh McInnis
Ice 3: A1-Kim Nicholson vs  A5-Rob Gallant
Ice 4: A2-Peter Joostema vs  A6-Kelly Watts

Dec. 4  (Week 6)
630 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool
Ice 1: A2-Peter Joostema vs A3-Mark MacDonald
Ice 2: A5-Rob Gallant vs B5-Dave Younker (Crossover Game)
Ice 3: A6-Kelly Watts vs A7-Josh McInnis
Ice 4: A1-Kim Nicholson vs A4-Landen Warder

8:30 pm Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: B2-Kellie-Lynn Younker vs B3-Hank Kamphuis
Ice 2: Not used by this draw.
Ice 3: B6-Greg Groves vs B7-Paul Neima
Ice 4: B1-Greg Robertson vs B4-Clara Jack 

Dec. 11 (Week 7)
6:30 pm Sam’s Cornwall Restaurant “B” Pool
Ice 1: B5-Dave Younker vs B6-Greg Groves
Ice 2: B1-Greg Robertson vs B2-Kellie-Lynn Younker
Ice 3: B3-Hank Kamphuis vs B4-Clara Jack 
Ice 4: B7-Paul Neima vs A7-Josh McInnis (Crossover Game)

8:30 pm Charlottetown Bottle & Metal “A” Pool 
Ice 1: A5-Rob Gallant vs A6-Kelly Watts
Ice 2: A1-Kim Nicholson vs A2-Peter Joostema
Ice 3: A3-Mark MacDonald vs A4-Landen Warder
Ice 4: Not used by this draw.

At the end of the round, the bottom three “A” teams will drop to the “B” pool, while the top three “B” teams will ascend the ladder to the “A” pool.

Post last modified: Oct 26, 2019 @ 6:32 pm

Leave a Comment