Pictures updated: Barwise/Smith, Cornwall’s Clarke/Stavert win PEI Stick Curling Ch’ship divisions

Ferguson FH

Stick Curling PEI Logo

CurlPEI

Ferguson-Logan
Montague
Funeral Home
Provincial Stick Curling Championships

 

cdnstickassoc

Morley Annear Ltd.

The Ferguson-Logan Montague Funeral Home PEI Stick Curling Championships wrapped up Thursday afternoon at the Maple Leaf Curling Club in O’Leary, with the duo of Sherill Barwise and Bill Smith from the Western Community Curling Club in Alberton winning the 15 team Open (any combination of men/women) division, while frequent event winners Gloria Clarke and Ruth Stavert from the Cornwall Curling Club took the 4 team Women’s division title.

 

 (L-R) Open Div. Champs: Bill Smith, Sherrill Barwise
       

 

(L-R): Open Division Finalists Arthur Lewis and Dale Dennis

Barwise and Smith completed play with a 7-1 win-loss record, losing only to defending champion Paul Field and his wife Bernie from Cornwall in round-robin play, beating Cornwall’s Barry and Myrna Craswell 8-3 in their semi-final match, and defeating the host club’s Arthur Lewis and Dale Dennis duo 5-1 in the final. Finalists Lewis and Dennis finished with a 6-3 record, and advanced to the final with a 6-1 semi-final win over Alvin Hackett and Victor Hogan from Western.

 

(L-R): Women’s winners Ruth Stavert and Gloria Clarke 

File photo: Finalists Etta Reid (left) and Elaine Hughes at the Canadian Stick Curling Championships last April

The women’s division champion was determined in a final between two Cornwall teams, with Gloria Clarke and Ruth Stavert unseating two-time defending champions Etta Reid and Elaine Hughes with a 4-2 victory. Clarke/Stavert finished double round-robin play with a 4-2 win-loss record and advanced directly to the final, while the Reid/Hughes duo were in third place at 2-4, but shut out the second-place Western Community team of Audrey Callaghan and Anne Barwise by an 8-0 score in the semi-final.

The top four Open Division teams (Barwise/Smith, Lewis/Dennis, Barry and Myrna Craswell, and Alvin Hackett and Victor Hogan, along with the top two Women’s division duos from this event (Clarke/Stavert, Reid Hughes) advance to the Maritime Stick Curling Championships March 13-15 in Woodstock NB, while the top four Open and Women’s teams are eligible to compete at the 2020 Canadian Stick Curling Championships to be held April 2-5 at the Highland Curling Club in Regina, Saskatchewan.

Event website: peicurling.com/stick20192020

Live results from the PEI Stick Championship are available at PEICurling.com/scoreboard

Draw and Schedule

RR RR DRR
Open Pool A Open Pool B Women Pool C
A O’Rourke/MacDonald 1 Betts/Hardy W1 Callaghan/Barwise
B Pineau 2 Harris W2 Fraser/Crockett
C Sweet/Matheson 3 Barwise/Smith W3 Reid/Hughes
D Higginbotham/Chaisson 4 Craswell W4 Clarke/Stavert
E Lewis/Dennis 5 Stewart/MacDonald Open Division Playoff Round is in green
F Hackett/Hogan 6 Holmes/Ellsworth
G Vincent/Callaghan 7 Field
H Power/Kerwin  
Date Time Draw # Ice 1 Ice 2 Ice 3 Ice 4
Tues
FEB. 4
9 AM 1 Sweet/Matheson – Power/Kerwin Vincent/Callaghan – O’Rourke/MacDonald Higginbotham/Chaisson – Hackett/Hogan Lewis/Dennis – Pineau
10:15 AM 2 Betts/Hardy – Harris Barwise/Smith – Craswell Stewart/MacDonald – Holmes/Ellsworth Fraser/Crockett – Reid/Hughes
11:30 AM 3 Reid/Hughes – Clarke/Stavert Sweet/Matheson – Higginbotham/Chaisson Callaghan/Barwise – Fraser/Crockett  
1:15 PM 4 O’Rourke/MacDonald – Pineau Stewart/MacDonald – Field  Harris – Craswell Betts/Hardy – Barwise/Smith
2:30 PM 5 Fraser/Crockett – Clarke/Stavert Callaghan/Barwise – Reid/Hughes Lewis/Dennis – Hackett/Hogan Vincent/Callaghan -Power/Kerwin
3:45 PM 6 Hackett/Hogan – Power/Kerwin Lewis/Dennis – Vincent/Callaghan Pineau – Higginbotham/Chaisson O’Rourke/MacDonald – Sweet/Matheson
5 PM 7 Stewart/MacDonald – Craswell Callaghan/Barwise -Clarke/Stavert Field – Barwise/Smith Harris – Holmes/Ellsworth
Wed.
FEB. 5
9 AM 8 Lewis/Dennis – Higginbotham/Chaisson O’Rourke/MacDonald – Power/Kerwin Vincent/Callaghan – Sweet/Matheson Pineau – Hackett/Hogan
10:15 AM 9   Callaghan/Barwise – Clarke/Stavert   Fraser/Crockett – Reid/Hughes
11:30 AM 10 Barwise/Smith – Holmes/Ellsworth Field – Harris  Callaghan/Barwise – Fraser/Crockett Betts/Hardy – Stewart/MacDonald
1:15 PM 11 Sweet/Matheson – Hackett/Hogan Vincent/Callaghan – Pineau Power/Kerwin – Higginbotham/Chaisson O’Rourke/MacDonald – Lewis/Dennis
2:30 PM 12 Field – Betts/Hardy Reid/Hughes – Clarke/Stavert Craswell – Holmes/Ellsworth Stewart/MacDonald- Harris
3:45 PM 13 Pineau – Sweet/Matheson Higginbotham/Chaisson – O’Rourke/MacDonald Power/Kerwin – Lewis/Dennis Hackett/Hogan -Vincent/Callaghan
5 PM 14 Harris – Barwise/Smith Craswell – Betts/Hardy   Holmes/Ellsworth – Field
Thur
FEB. 6
9 AM 15 Higginbotham/Chaisson – Vincent/Callaghan  Hackett/Hogan – O’Rourke/MacDonald Sweet/Matheson – Lewis/Dennis Power/Kerwin – Pineau 
10:15 AM 16 Craswell – Field Callaghan/Barwise- Reid/Hughes Barwise/Smith -Stewart/MacDonald Holmes/Ellsworth – Betts/Hardy
11:30 AM 17 Q1 Q2 Fraser/Crockett – Clarke/Stavert  
1:15 PM 18   SEMI W SEMI 1 SEMI 2
2:30 PM 19   FINAL O FINAL W  
 
Open Pools will play a single round-robin and the Women’s Pool  will play a double round-robin
 
Open Division Playoff Round: Women’s Division Playoff Round:
Q1(O) – 2 Place pool A vs 3rd place pool B SEMI (W) – 2nd place vs 3rd place
Q2(O) – 3rd place pool A vs 2nd place pool B FINAL (W) winner SEMI (W) vs 1st place
SEMI (O) 1 – winner of Q1(O) vs 1st place pool B  
SEMI (O) 2 – winner Q2(O) vs 1st place pool A
Final (O) – winner SEMI (O) 1 vs winner of SEMI (O) 2
 
TIES    
Games – Teams play an extra end with 3 rocks each    
 
Playoffs – 1st by wins and losses by team, 2nd by head to head results, 3rd by points – 3 Pts for a win, 0 pts for a loss, 1 Point per end, ½ pt for a blank end, 3 pts (MAX.) difference of score

 

 Team Rosters

O=Open Division (any combination of male/female)
W=Women’s 

 

O – Barwise/Smith

Western Community Curling Club, Alberton, PEI

Sherill Barwise, Bill Smith

O – Betts/Hardy

Western Community Curling Club, Alberton, PEI

Glen Betts, Leslie Hardy

O – Craswell

Cornwall Curling Club, Cornwall, PEI

Barry Craswell, Myrna Craswell

O – Field

Cornwall Curling Club, Cornwall, PEI

Paul Field, Bernie Field

O – Hackett/Hogan

Western Community Curling Club, Alberton, PEI

Alvin Hackett, Victor Hogan

O – Harris

Maple Leaf Curling Club, O’Leary, PEI

Muncey Harris, Leah Harris

O – Higginbotham/Chaisson

Montague Curling Club, Montague, PEI

Sterling Higginbotham, Wayne Chaisson

O – Holmes/Ellsworth

Western Community Curling Club, Alberton, PEI

Harvey Holmes, Frances Ellsworth

O – Lewis/Dennis

Maple Leaf Curling Club, O’Leary, PEI

Arthur Lewis, Dale Dennis

O – O’Rourke/MacDonald

Montague Curling Club, Montague, PEI

Tom O’Rourke, John MacDonald

O – Pineau

Maple Leaf Curling Club, O’Leary, PEI

Alfie Pineau, Marie Pineau

O – Power/Kerwin

Montague Curling Club, Montague, PEI

Billy Power, Howard Kerwin

O – Stewart/MacDonald

Montague Curling Club, Montague, PEI

Floyd Stewart, Gordon MacDonald

O – Sweet/Matheson

Maple Leaf Curling Club, O’Leary, PEI

Clair Sweet, Bob Matheson

O – Vincent/Callaghan

Western Community Curling Club, Alberton, PEI

John Vincent, Walter Callaghan

W – Callaghan/Barwise

Western Community Curling Club, Alberton, PEI

Audrey Callaghan, Anne Barwise

W – Clarke/Stavert

Cornwall Curling Club, Cornwall, PEI

Gloria Clarke, Ruth Stavert

W – Fraser/Crockett

Cornwall Curling Club, Cornwall, PEI

Janette Fraser, Carolyn Crockett

W – Reid/Hughes

Cornwall Curling Club, Cornwall, PEI

Etta Reid, Elaine Hughes

 
Post last modified: Feb 11, 2020 @ 8:35 pm

Leave a Comment