Today’s the Day! Team Rosters, and other info for Your Independent Grocer Red vs. Blue Spiel starting this evening


Here are the rosters, schedule, and other info for our Good’s Your Neighbours Independent Grocer Red and Blue Celebration Spiel, starting this (Friday) evening and wrapping up on Saturday!

Please check for your name, as we’ve had to make a few adjustments since the initial versions, and don’t forget to wear your colour! 

Although Red has won this event in recent years, the Blue team, as a result of our lead-up events has, at last count, a 29 lead point lead going into the weekend, so it’s going to be an exciting finish! As we’ve done in recent years, this spiel will follow a “skins” format. In skins curling, teams compete for “skins” rather than points. A team can win a skin by stealing an end or scoring two or more points in an end while with the hammer.

We are including the “Important Spiel Info” and the Event Schedule from our last post following the updated rosters.

2021 Red vs Blue Closing Spiel Teams
**UPDATED TEAM ROSTERS**

Cohort 1

Blue teams (Skip, Mate, Second, Lead)
Blue Team 1 – Greg Groves, Paula Ling, Colleen MacDonald, Robbie Lenentine
Blue Team 2 – Susan McInnis, Mike MacDonald, Stephen Armsworthy, Lacey Gallant
Blue Team 3 – Joe Callaghan, Donald Weeks, Jeff Hannam, Amanda MacIntosh
Blue Team 4 – Terry MacCormac, Doug Kelly, Scott Carnall, Kevin Lewis

Red Teams (Skip, Mate, Second, Lead)
Red Team 1 – Shirley Berry, Carlene Peters, Elric MacDonald, Laurie Kelly
Red Team 2 – Angus Kennedy, Gerald Dykerman, Megan Davies, Jennifer Lenentine
Red Team 3 – Garth Cudmore, Andrew Robinson, Gloria Turner, Lisa Indris
Red Team 4 – Rob Gallant, Arleen Harris, Jenna Miller, Ella Lenentine

Cohort 2

Blue Teams (Skip, Mate, Second, Lead)
Blue Team 5 – Jody Sanderson Nelson Dougay, Darren Smith, Casey Gauthier
Blue Team 6 – Brent Irving, Susan Dowling-Shaw, Connor Bruce, Bryon Sutcliffe
Blue Team 7 – Paul Neima, Chris MacDougall, Heather Gauthier, Kathryn Roberts
Blue Team 8 – Julie Scales, Stephanie O’Keefe, Richard MacEwen, Derek MacEwen

Red Teams (Skip, Mate, Second, Lead)
Red Team 5 – Hank Kamphuis, Angela Sanderson, Shauna McGill, Kim Muise
Red Team 6 – Brad Gardiner, Jeff Taylor, Isaiah Dalton, Larissa Sanderson
Red Team 7 – David Fullerton, Gary O’Sullivan, George Piercey, Sheamus Herlihy
Red Team 8 – Bryan Sutherland, Robbie Gauthier, Nate MacRae, Kara Smith

Cohort 3

Blue Teams (Skip, Mate, Second, Lead)
Blue Team 9 – Brian McCarville, Alan Mason, Dawn MacIsaac, Ian Kielly
Blue Team 10 – Bill Hope, Linda Fairhurst, Mike Gibson, Kathy Thompson
Blue Team 11 – Kelly Watts, Geoff Boyle, Bijan Adatia (Fri.)/Don Gosse (Sat), Melissa Creighton
Blue Team 12 – Phillip McInnis, Kellie-Lynn Younker, Shelley Woods, Jill Edwards

Red Teams (Skip, Mate, Second, Lead)
Red Team 9 – Sandy Hope, Colin MacIsaac, Italo Marzari, Jenine Bodner
Red Team 10 – Danny Kneabone, Hans Wicki, Sharon Campbell, Patsy McCarville
Red Team 11 – Bruce Thompson, Katelyn Burgoyne, Josh Taylor, Bill McGuire
Red Team 12 – Mark MacDonald, Shelley Ebbett, Dario Zannier, Charlene MacQuarrie

Important Spiel Info

  • We will be treating this event as three mini spiels and awards will be given at the end of each cohort event, and is not necessarily colour-based.  However, we will still be announcing the winning team colour at the end of the spiel, so the winning team will have bragging rights!

  • We will be using a Skins game format, and the points allotted per end will be posted around the club.

  • Please see arrival times for Friday below.  We need to keep a tight timeline to ensure we adhere to our Covid plan, and we will give you a more detailed overview of the weekend when you arrive on Friday.

    • Arrival Times for Friday:  Cohort 1:  5:00 Cohort 2: 6:30  Cohort 3: 8:40 (please do not come early as will be sanitizing between draws)

  • Bar Service:

    • Round tables section goes to the right of the bar, while the rectangular tables section will go to the left.  There are to be no more than 4 people at the bar at a time — please remember to socially distance while waiting in line.

  • Please remember to adhere to all Club guidelines during the event:

    • Wear a mask unless you are sitting at a table with a drink and/or food, or if you are on the ice.

    • Social distance in the club and the ice shed.

  • Please remember to check the lost and found for any items left at the club, as it will be our last weekend.

  • Registration Fee is $35 per player
  • Please bring cash for your registration and 50/50 tickets- we won’t be accepting debit or credit cards for these. Also, remember to bring your quarters for trivia.

And finally, remember to come decked out in your best Red or Blue!

SCHEDULE

 
Friday, April 16th – Round One – 6 end games
Times 
Ice 1
Ice 2
Ice 3
Ice 4
Notes (arrival/departure times, sanitization above and beyond current operational plan)
5:30-7:00 
Cohort 
One
Blue 1
versus 
Red1
Blue 2
versus
Red 2
Blue 3
versus
Red 3
Blue 4 
versus
Red 4
Arrive at 5 pm
Leave by 8:15 pm
7:00-8:30 
Cohort 
Two 
Blue 5
versus
Red 5
Blue 6 
versus 
Red 6
Blue 7
versus 
Red 7
Blue 8
versus
Red 8
Arrive at 6:30 pm
9:00-10:30
Cohort
Three
Blue 9
versus
Red 9
Blue 10
versus
Red 10
Blue 11
versus 
Red 11
Blue 12 
versus
Red 12
Arrive at 8:40 pm
Saturday, April 17th – Round Two – 4 end games
Times
Ice 1
Ice 2
Ice 3
Ice 4
Notes (arrival/departure times, sanitization (above and beyond current operational plan)
8:30-9:30 
Cohort
One
Blue 2
versus
Red 3
Blue 3
versus
Red 4
Blue 4
versus
Red 1
Blue 1
versus
Red 2
Leave by 10
9:30-10:30 
Cohort
Two
Blue 6
versus
Red 7
Blue 7
versus
Red 8
Blue 8
versus
Red 5
Blue 5
versus
Red 6
Cohort 2 leave by 11:15 
10:30-11:30 
Cohort
Three 
Blue 10
versus
Red 11
Blue 11
versus
Red 12
Blue 12
versus
Red 9
Blue 9
versus 
Red 10
Cohort 3 arrive at 10:10 (zone 2)
11:30-1:00 Ice Scrape and Lunch
 (no curling at this point. Ice maker will be in zone 3 ice shed)
11:45 cohort 1 return (zone 1) 
11:45 Lunch cohort 1 
11:45 Lunch cohort 3 (zone 2) 
Leave by 12:45 Sanitization
Saturday April 17th Round 3 – Six end games
Times
Ice 1
Ice 2
Ice 3
Ice 4
Notes (arrival/departure times, sanitization (above and beyond current operational plan)
1:00-2:30
Cohort
One 
Blue 3
versus
Red 2
Blue 4
versus
Red 3
Blue 1
versus
Red 4
Blue 2
versus
Red 1
1:15 Lunch cohort 2 (Zone 2)
2:30-4:00
Cohort
Two
Blue 7
versus
Red 6
Blue 8
versus
Red 7
Blue 5
versus
Red 8
Blue 6
versus
Red 5
Cohort 1 to leave by 3:00 (Zone 1 to be sanitized)
4:00-5:30
Cohort
Three 
Blue 11
versus
Red 10
Blue 12
versus
Red 11
Blue 9
versus
Red 12
Blue 10
versus
Red 9
Cohort 3 arrive at 3:30
5:30 
(Awards)
 
 
 
 
 
Post last modified: Apr 16, 2021 @ 7:57 am

Leave a Comment