Wednesday evening Pod curling starts today (Feb. 9).

Wednesday Evening curling starts back this evening, Wednesday, February 9th, with a two-week “mini round” where the teams in each of our two eight-team pools (as selected at the end of Round One) have been divided into two four-team “Pods” (Pod One will have the odd-numbered teams, while Pod Two will have the even-numbered teams). Each Pod will play two games/weeks per team in the round. Based on a Chief Public Health Office announcement on February 8th, it looks like “regular” play can resume by our February 23rd date, so we (unless things change) won’t play the originally-planned 3rd “Pod” week, and will run our final “official” 7-week round from Feb. 23 through  April 6, with one week left over on April 13 (assuming the season is extended to Easter weekend) for a storm date or other purposes.

Pod Round

We will record results with the same scoresheet style we have been using, but teams will NOT move up or down the ladder following the Pod round. Unless things change from the CPHO, the regular ladder league round will follow the Pod round.

Here are the Ladder League Pools and Pods for the Pod round:

A Pool
Pod One

B Pool
Pod One

A1-1:T.MacKenzie
(Tyler MacKenzie)

B1-1:Gallant
(Rob Gallant)

A1-2:C.MacKenzie
(Colin MacKenzie)

 

B2-2:Kamphuis
(Hank Kamphuis)

A1-3:Neima
(Paul Neima)

B3-3:Joostema
(Peter Joostema – Team HJWZ)

A1-4:Callaghan
(Joe Callaghan)

B4-4:Watts
(Kelly Watts)

A Pool
Pod Two

B Pool Pod
Two

 

A2-1:MacDonald
(Mark MacDonald)

 

B2-1:Groves
(Greg Groves)

A2-2:Callin
(Doug Callin)

B2-2:Robb
(Amber Robb)

A2-3:Arsenault
(Laura Arsenault)

B2-3:Younker
(David Younker)

A2-4:J.McInnis
(Josh McInnis
Team Legion of Broom)

B2-4:S.McInnis
(Susan McInnis)

 

Here is the draw and schedule for the Pod Round (drag to view on narrow touchscreens). The February 23rd “Pod” date will NOT be played (replaced by 1st night of the regular round) unless the CPHO extends the prohibition of regular league play.

Date

Time

Ice 1

Ice 2

Ice 3

Ice 4

Feb.
9

6:30 pm

A1-1:T.MacKenzie
v
A1-2:C:MacKenzie

A1-3:Neima
v
A1-4:Callaghan

A2-1:MacDonald
v
A2-2:Callin

A2-3:Arsenault
v
A2-4:J.McInnis

8:30 pm

B1-1:Gallant
v
B1-2:Kamphuis

B1-3:Joostema
v
B1-4:Watts

B2-1:Groves
v
B2-2:Robb

B2-3:Younker
v
B2-4:S.McInnis

Feb.
16

 

6:30 pm

B2-1:Groves
v
B2-4:S.MacInnis

B2-2:Robb
v
B2-3:Younker

B1-1:Gallant
v
B1-4:Watts

B1-2:Kamphuis
v
B1-3:Jostema

8:30 pm

A2-1:MacDonald
v
A2-4:J.McInnis

A2-2:Callin
v
A2-3:Arsenault

A1-1:T.MacKenzie

v A1-4:Callaghan

A1-2:C.MacKenzie

v A1-3:Neima

Feb.
23
will now be a
reg. league
night

 

6:30 pm

A1-2:C.MacKenzie
v
A1-4:Callaghan

A1-1:T.MacKenzie
v
A1-3:Neima

A2-2:Callin
v
A2-4:J.McInnis

A2-1:MacDonald
v
A2-3:Arsenault

8:30 pm

B1-2:Kamphuis
v
B1-4:Watts

B1:Gallant
v B3:Joostema

B2-2:Robb
v
B2-4:S.McInnis

B2-1:Groves
v
B2-3:Younker

 

Here is the Ladder League Round Robin Schedule (Drag to scroll table on narrow touchscreens)

Date Time Draw Ice 1 Ice 2 Ice 3 Ice 4
Feb.
23
6:30 pm 1 A A4:Callin v A7:Callaghan A6:Arsenault v A3:C.MacKenzie A8:J.McInnis v
A1:T.MacKenzie
A2:MacDonald v A5:Neima
8:30 pm 1 B B4:Robb v
B7:Watts
B6:Younker v B3:Kamphuis B8:S.McInnis v B1:Gallant B2:Groves v B5:Joostema
Mar.
2
6:30
pm
2 B B6:Younker v B1:Gallant B4:Robb v B5:Joostema B2:Groves v B7:Watts B8:S.McInnis v B3:Kamphuis
8:30 pm 2 A A6:Arsenault v A1:T.MacKenzie A4:Callin v
A5:Neima
A2:MacDonald v A7:Callaghan A8:J.McInnis v A3:C.MacKenzie
Mar. 9 6:30 pm 3 A A2:MacDonald v A8:J.McInnis A7:Callaghan v A1:T.MacKenzie A5:Neima v A3:C.MacKenzie A4:Callin v A6:Arsenault
8:30 pm 3 B B2:Groves v B8:S.McInnis B7:Watts v
B1:Gallant
B5:Joostema v B3:Kamphuis B4:Robb v B6:Younker
Mar.
16
6:30
pm
4 B B1:Gallant v B3:Kamphuis B2:Groves v
B4:Robb
B6:Younker v B8:S.McInnis B5:Joostems v B7:Watts
8:30
pm
4 A A1:T.MacKenzie v A3:C.MacKenzie A2:MacDonald v A4:Callin A6:Arsenault v A8:J.McInnis A5:Neima v A7:Callaghan
Mar.
23
6:30
pm
5 A A8:J.McInnis v A4:Callin A3:C.MacKenzie  v A7:Callaghan A1:T.MacKenzie v A5:Neima A6:Arsenault v A2:MacDonald
8:30
pm
5 B B8:S.McInnis v
B4:Robb
B3:Kamphuis v B7:Watts B1 Gallant v
B5:Joostema
B6:Younker v
B2:Groves
Mar.
30
6:30
pm
6 B B3:Kamphuis v B2:Groves B5:Joostema v B8:S.McInnis B7:Watts v B6:Younker B1:Gallant v
B4:Robb
8:30
pm
6 A A3:C.MacKenzie  v A2:MacDonald A5:Neima v A8:J.McInnis A7:Callaghan v A6:Arsenault A1:T.MacKenzie v A4:Callin
Apr.
6
6:30
pm
7 A A5:Neima v A6:Arsenault A1:T.MacKenzie v A2:MacDonald A3:C.MacKenzie  v A4:Callin A7:Callaghan v A8:J.McInnis
8:30
pm
7 B B5:Joostema v
B6:Younker
B1:Gallant v
B2:Groves
B3:Kamphuis v
B4:Robb
B7:Watts v
B8:S.McInnis

April 13 can be used as a storm night or for other purposes.

Post last modified: Feb 9, 2022 @ 5:32 am

Comments are closed.