Griffin’s Automotive Thursday evening draw-2019

Thursday evening Single-entry mixed

League Description:

This is a “single-entry mixed” league, and is open to all Club members. You sign up for the entire season, and the Draw Master will place you with a team. The Draw Master will try to balance the teams based on player’s positions and abilities as much as possible. New curlers are especially welcome in this league, but we also welcome (and have as a part of this league) experienced curlers looking for a fun non-competitive curling!

Curling times will alternate between 6:30 or 8:30 pm throughout the season: some weeks your team will play at 6:30 and some weeks at 8:30. 

The Draw Master will endeavor to make the draws times as balanced as possible between all teams.

There will be three round-robin draws played throughout the year (there may be a possibility of a “bye” where you have a week off, if there is an uneven number of teams or an extra team). You will be placed on a different team each round robin. This provides a great opportunity to get to know other members and have some fun! At the end of each round prizes are provided and are presented to the winning team

 

— 2019-2020 season info —

Here is the Final Round schedule and draw for the Thursday evening league, sponsored by Griffin’s Service Centre & 24-Hour Auto Rescue

Thursday Evening Draw Feb 20-Apr 2 – Team Rosters
TeamSkipThirdSecondLead
1David FullertonWayne GoodwinLisa MacEachernLaura Dear
2Landon WarderNancy MiltonRebecca RolfeItalo Marzari
3Calvin SmithCarlene PetersHeather DiamondHeidi Rast
4Bryan SutherlandJennifer LenentineRobbie LenentineScott Carnall
5Terry MacCormacDawn MacIsaacColin MacIsaacCyndy MacCormac
6Hans WickiBrian McCarvilleJennifer EnmanPatricia McCarville
7Garth CudmoreChris MacDougallSharon CampbellKim Muise
8Brent IrvingNoah O’ConnorDavid O’ConnorLacey Gallant
9Jean SinclairDoug KellyBarb ArsenaultLaurie Kelly
10Larry CudmoreGary O’SullivanMarjorie MatthewsMaureen Cudmore
11Bruce ThompsonAngela SandersonKathy ThompsonDarren Gallant
12Alan AikenGloria TurnerDon GodfreyShelley Cole
13Kim NickersonLee NickersonAmanda MacIntoshKevin Ross
14Joe CallaghanDoug CampbellGeorge PierceyLizanne Gallant

SCHEDULE

Date6:30
ICE 1
6:30
ICE 2
6:30
ICE 3
6:30
ICE 4
8:30
Ice 1
8:30
Ice 2
8:30
Ice 3
Feb 20Bruce T

vs

David F

Brent I

vs

Landon W

Bryan S

vs

Joe C

Hans W

vs

Calvin S

Larry C

vs

Garth C

Kim N

vs

Alan A

 

Terry M

vs

Jean S

 

Feb 27Terry M

vs

Kim N

Larry C

vs

Jean S

Garth C

vs

Alan A

David F

vs

Calvin S

Landon W

vs

Hans W

Bruce T

vs

Joe C

Brent I

vs

Bryan S

Mar 5Bryan S

vs

Landon W

Bruce T

vs

Calvin S

Hans W

vs

Brent I

David F

vs

Joe C

Jean S

vs

Alan A

Garth C

vs

Kim N

Larry C

vs

Terry M

Mar 12
Cancelled due to Maritime Masters
Kim N

vs

Larry C

Terry M

vs

Alan A

Calvin S

vs

Landon W

Garth C

vs

Jean S

Brent I

vs

Joe C

Hans W

vs

David F

Bruce T

vs

Bryan S

Mar 19 MIXED DOUBLES   
Mar 26Bryan S

vs

David F

Landon W

vs

Joe C

Bruce T

vs

Hans W

Brent I

vs

Calvin S

Garth C

vs

Terry M

Jean S

vs

Kim N

Larry C

vs

Alan A

Apr 2Jean S

vs

Bruce T

David F

vs

Larry C

 

Kim N

vs

Hans W

Alan A

vs

Brent I

Joe C

vs

Calvin S

Garth C

vs

Bryan S

Terry M

vs

Landon W

 

Thursday evening Round 2 teams and draw, sponsored by Mary’s Cornwall Bakery

Here are the Thursday evening round 2 draw and team rosters, sponsored by Mary’s Cornwall Bakery.

Draw and schedule

DateIce 1Ice 2Ice 3Ice 4Ice 1Ice 2Ice 3BYE
Jan 2Brent Ivs

Kim N

Garth Cvs

Danny K

Jean Svs

Joe C

Alan Avs

Larry C

David Fvs

LandonW

Calvin Svs

Bryan S

Terry Mvs

Hans W

Bruce T
Jan 9Hans Wvs

Danny K

LandonWvs

Bryan S

Garth Cvs

Terry M

David Fvs

Calvin S

Larry Cvs

Jean S

Alan Avs

Kim N

Brent Ivs

Bruce T

Joe C
Jan 16Alan Avs

Joe C

Larry Cvs

Brent I

Bruce Tvs

Jean S

Garth Cvs

Calvin S

Terry Mvs

Bryan S

David Fvs

Danny K

Hans Wvs

LandonW

Kim N
Jan 23Calvin Svs

Hans W

Garth Cvs

LandonW

David Fvs

Terry M

Danny Kvs

Bryan S

Brent Ivs

Alan A

Bruce Tvs

Joe C

Larry Cvs

Kim N

Jean S
Jan 30Jean Svs

Kim N

Joe Cvs

Brent I

Alan Avs

Bruce T

Bryan Svs

Hans W

Garth Cvs

David F

LandonWvs

Terry M

Calvin Svs

Danny K

Larry C
Feb 6Danny Kvs

Terry M

Bryan Svs

David F

LandonWvs

Calvin S

Hans Wvs

Garth C

Larry Cvs

Bruce T

Joe Cvs

Kim N

Brent Ivs

Jean S

Alan A
Feb 13Brent Ivs

Calvin S

Jean Svs

Alan A

Kim Nvs

Bruce T

Joe Cvs

Larry C

Bryan Svs

Garth C

Hans Wvs

David F

 

Danny Kvs

LandonW

Terry M

Team Rosters

Thursday Evening Draw Jan 2-Feb 13/19
TeamSkipThirdSecondLead
1David FullertonDavid O’ConnorAmanda MacIntoshKim Muise
2Landon WarderNoah O’ConnorLisa MacEachernKevin Ross
3Calvin SmithNancy MiltonGeorge PiercyDarren Gallant
4Bryan SutherlandCarlene PetersMarjorie MatthewsItalo Marzari
5Terry MacCormacDawn McIsaacColin McIsaacCyndy MacCormac
6Hans WickiGary O’SullivanBarb ArsenaultLizanne Gallant
7Garth CudmoreGloria TurnerMarlene ProudeScott Carnall
8Danny KneaboneDoug CampbellRebecca RolfeHeidi Rast
9Brent IrvingChris MacDougallDon GodfreyMaureen Cudmore
10Jean SinclairLee NickersonRob LenentineLaura Dear
11Larry CudmoreWayne GoodwinJennifer EnmanLacey Gallant
12Bruce ThompsonDoug KellyJennifer LenentinePatricia McCarville
13Alan AikenBrian McCarvilleKathy ThompsonShelley Cole
14Kim NickersonJody SandersonSharon CampbellLarissa Sanderson
15Joe CallaghanAngela SandersonHeather DiamondLaurie Kelly
 

Thursday evening Round One teams and draw 2019-20 Season

 

Here are the schedule and team rosters for Round One, sponsored by Cornwall Pizza Delight, of the Thursday evening single entry league, with four sheets used at 6:30 pm and three at 8 pm.

Drag tables right and left to view on smartphones.

Schedule

(Update: Draw for Oct. 31 has now been moved to Dec. 19)

Date6:30
ICE 1
6:30
ICE 2
6:30
ICE 3
6:30
ICE 4
8:30
Ice 1
8:30
Ice 2
8:30
Ice 3
 OCT 24Terry M vs

Kim N

Alan A vs

Bryan S

David F vs 

Lee N

Brian M vs

Garth C

Larry C vs

Brent I

Hans W vs

Calvin S

Jean S vs

Joe C

Oct 31No Curling (Hallowe’en)
NOV 7Larry C vs

David F

Calvin S vs

Bryan S

Hans W vs

Joe C

Brian M vs

Terry M

Brent I vs

Lee N

Jean S vs

Kim N

Garth C vs

Alan A

NOV 14Hans W vs

Brent I

Larry C vs

Jean S

Alan A vs

Brian M

Garth C vs

Lee N

Kim N vs

Bryan S

Calvin S vs

Joe C

David F vs

Terry M

NOV 21Brian M vs

Larry C

Joe C vs

Terry M

Hans W vs

Jean S

Calvin S vs

Brent I

Alan A vs

Kim N

Lee N vs

Bryan S

Garth C vs

David F

NOV 28Joe C vs

Kim N

Calvin S vs

David F

Brent I vs

Jean S

Bryan S vs

Terry M

Larry C vs

Garth C

Lee N vs

Brian M

Hans W vs

Alan A

DEC 5Hans W vs

Bryan S

Kim N vs

Lee N

Garth C vs

Joe C

David F vs

Alan A

Calvin S vs

Jean S

Terry M vs

Larry C

Brent I vs

Brian M

DEC 12Joe C vs

Alan A

Bryan S vs

Garth C

Terry M vs

Brent I

Larry C vs

Kim N

Calvin S vs

Lee N

Brian M vs

Hans W

Jean S vs

David F

DEC 19Brent I vs

Alan A

Jean S vs

Brian M

Calvin S vs

Kim N

Lee N vs

Joe C

Hans W vs

David F

Larry C vs

Bryan S

Terry M vs

Garth C

 

Team Rosters

Thursday Evening Draw Oct 24-Dec 12
TeamSkipThirdSecondLead
1David FullertonNancy MiltonHeather DiamondHeidi Rast
2Hans WikiWayne GoodwinAmanda MacIntoshLaura Dear
3Larry CudmoreAngela SandersonDon GodfreyLarissa Sanderson
4Brent IrvingJody SandersonLisa MacEachernLizanne Gallant
5Alan AitkenDoug KellyMarjorie MatthewsShelly Cole
6Terry MacCormacColin MacIssacCyndy MacCormacDawn MacIsaac
7Brian McCarvilleKathy ThompsonBruce ThompsonPatricia McCarville
8Garth CudmoreDavid O’ConnorBarb ArsenaultKevin Ross
9Jean SinclairNoah O’ConnorItalo MarzariMaureen Cudmore
10Kim NickersonJennifer LenentineRobbie LenentineLaurie Kelly
11Bryan SutherlandTBASharon CampbellDarren Gallant
12Joe CallaghanCarlene PetersJennifer EnmanScott Carnall
13Calvin SmithGary O’SullivanMarlene ProudKim Muise
14Lee NickersonGloria TurnerGeorge PierceyLacey Gallant