Monday evening Mixed and Commercial Leagues

Monday Mixed Draw and Commercial League


There is a single-entry mixed league at 6:30 pm. New teams are made up every seven weeks or so. Prizes at season-end for the winners in each round.
The Commercial League goes at 8:30.

Here is the latest draw. Team Rosters and Full Draw for Round Three Mixed League follows.

Monday Night Mixed League

Cornwall Independent Grocer

Mar 20, 2017 at 6:30pm

 

Ice 1: B. Sutherland, J. Sinclair, C. Solterman, B. Farrell vs A. Davies, A. Mason, S. O’Keefe, M. Riley

 

Ice 2: F. Martin, J. MacKinnon, G. O’Sullivan, C. Shea vs D. Kneabone, J. Orr, H. Pierce, S. Armsworthy

 

Ice 3: E. LeBlanc, D. Weeks, K. MacDonald, D. MacSwain vs L. Davies, F. Weiler, L. MacEachern, B. Lindsay

 

Ice 4:  G. Groves, R. Gallant, J. Hannam, C. MacDonald vs S. Fenelon, B. Gardiner, M. MacDonald, T. Heustis

 

Bye: R. Biagé, D. Sigsworth, E. MacDonald, D. Farrell

Monday Night Commercial League

Mar 20, 2017 at 8:30pm

 

Ice 1: KJL Meats vs Fair Isle Ford

Ice 2: Cannon Consulting vs Dykstra Farms

Ice 3: The Dutch vs The Grove

Ice 4: Rustico Resort vs Airport Authority

 

(adavies@eastlink.ca)
Round 3 Team Rosters
Skip, Mate, Second, Lead
1 Greg Groves, Rob Gallant, Jeff Hannam, Colleen MacDonald
2 Eric LeBlanc, Donald Weeks, Kimberley MacDonald, David MacSwain
3 Ray Biagé, Debby Sigsworth, Elric MacDonald, Dena Farrell
4 Frank Martin, Joe MacKinnon, Gary O’Sullivan, Claude Shea
5 Shannon Fenelon, Brad Gardiner, Mike MacDonald, Tara Huestis
6 Bryan Sutherland, Jean Sinclair, Colleen Soltermann, Barry Farrell
7 Lorianne Davies. Frank Weiler, Lisa MacEachern, Byron Lindsay
8 Angus Davies, Alan Mason, Stephanie O’Keefe, Meagan Riley
9 Danny Kneabone, Jim Orr, Heather Pierce, Stephen Armsworthy

Date Ice #1 vs. Ice #2 vs. Ice #3 vs. Ice #4 vs. Bye
Feb. 13 LeBlanc Martin Groves Sutherland Biagé ADavies Fenelon Kneabone LDavies
Feb. 20 Kneabone LDavies ADavies Fenelon Sutherland Biagé Martin Groves LeBlanc
Feb. 27 Groves LeBlanc Biagé Martin Fenelon Sutherland LDavies ADavies Kneabone
Mar. 6 ADavies Kneabone Sutherland LDavies Martin Fenelon LeBlanc Biagé Groves
Mar. 13 Biagé Groves Fenelon LeBlanc LDavies Martin Kneabone Sutherland ADavies
Mar. 20 Sutherland ADavies Martin Kneabone LeBlanc LDavies Groves Fenelon Biagé
Mar. 27 Fenelon Biagé LDavies Groves Kneabone LeBlanc ADavies Martin Sutherland

 

=============================================================

Cornwall Curling Club                    
Monday Night                      
Early Draw                        
Team Lists                        
                           
Rnd.# Ref.# Skip     Mate     Second   Lead    
2 1 Danny Kneabone Frank Weiler Mike MacDonald Barry Farrell
2 2 Greg Groves Jim Orr Stephanie O’Keefe Byron Lindsay
2 3 Eric LeBlanc Rob Gallant Debby Sigsworth Meagan Riley
2 4 Ray Biagé Chris Hodgson Jeff Hannam Stephen Armsworthy
2 5 Frank Martin Donald Weeks Kimberley MacDonald Colleen MacDonald
2 6 Karen Currie Joe MacKinnon Elric MacDonald David MacSwain
2 7 Bryan Sutherland Brad Gardiner Gary O’Sullivan Dena Farrell
2 8 Lorianne Davies Jean Sinclair Alan Mason Claude Shea
2 9 Angus Davies Shannon Fenelon Colleen Soltermann Tara Huestis
                           
Schedule                        
Rnd.# Wk.# Date Ice #1 vs. Ice #2 vs. Ice #3 vs. Ice #4 vs. Bye  
2 1 12 Dec 2016 1 2 3 4 5 6 7 8 9  
2 2 19 Dec 2016 8 9 6 7 4 5 2 3 1  
2 3 02 Jan 2017 3 1 5 2 7 4 9 6 8  
2 4 09 Jan 2017 6 8 4 9 2 7 1 5 3  
2 5 16 Jan 2017 5 3 7 1 9 2 8 4 6  
2 6 23 Jan 2017 4 6 2 8 1 9 3 7 5  
2 7 30 Jan 2017 7 5 9 3 8 1 6 2 4  

Monday Evening Single Entry Mixed League
Team Rosters for Round One

Team 1- Angus Davies, Jean Sinclair, Gary O’Sullivan, David MacSwain
Team 2- Danny Kneabone, Shannon Fenelon, Alan Mason, Dena Farrell
Team 3- Greg Groves, Frank Weiler, Colleen Soltermann, Claude Shea
Team 4- Eric LeBlanc, Jim Orr, Mike MacDonald, Tara Huestis
Team 5-Ray Biagé, Rob Gallant, Stephanie O’Keefe, Barry Farrell
Team 6- Frank Martin, Chris Hodgson, Debby Sigsworth, Byron Lindsay
Team 7- Karen Currie, Donald Weeks, Jeff Hannam, Meagan Riley
Team 8- Bryan Sutherland, Joe MacKinnon, Kim MacDonald, Stephen Armsworth
Team 9- Lorianne Davies, Brad Gardiner, Eldric MacDonald, Colleen MacDonald

Monday Night Mixed League Round One Full Schedule

mondraw1