MR Seafoods Tuesday Evening Competitive League

Cornwall Curling Club

MR Seafoods

Tuesday, Nov 21, 2017

6:30PM Draw

Ice 1: M. O’Rourke vs S. Berry

Ice 2: B. Hope vs P. Durant

Ice 3: S. Hope vs D Rhodenhizer

Ice 4: L. Lenentine vs S. MacInnis

8:30PM Draw

Ice 1: V. Smith vs C. Creighton

Ice 2: S. Howatt vs M. MacDonald.

Ice 3: M. Schut  vs B. Spence

Ice 4: J.Taylor vs D. Schut

Here is the revised first round draw for the (now) 16 team Tuesday Evening Competitive League. 

(If viewing this on a phone, swipe with your fingers to view the entire table.)

Date:  Time: Ice 1 Ice 2 Ice 3 Ice 4
Oct. 24th 6:30 PM C. Creighton vs D. Schut V. Smith vs M. MacDonald S. Howatt vs B. Spence J. Taylor vs M. Schut
  8:30 PM S. Berry vs L. Lenentine M O’Rourke vs B. Hope P. Durant vs S. Hope S. MacInnis vs D. Rhodenhizer
           
Oct. 31st  6:30 PM P. Durant vs B. Spence J. Taylor vs D. Rhodenhizer L. Lenentine vs C. Creighton M O’Rourke vs M. MacDonald
  8:30 PM S. Howatt vs S. Hope S. MacInnis vs M. Schut S. Berry vs D. Schut B. Hope vs V. Smith
           
Nov. 7th 6:30 PM S. MacInnis vs S. Howatt M. Schut vs S. Berry D. Schut vs B. Hope V. Smith vs S. Hope
  8:30 PM J. Taylor vs P. Durant D. Rhodenhizer vs C. Creighton L. Lenentine vs M. MacDonald M O’Rourke vs B. Spence
           
Nov. 14th 6:30 PM L. Lenentine vs B. Hope S. Hope vs M O’Rourke S. MacInnis vs P. Durant S. Berry vs D. Rhodenhizer
  8:30 PM M. MacDonald vs D. Schut B. Spence vs V. Smith J. Taylor vs S. Howatt M. Schut vs  C. Creighton
           
Nov. 21st 6:30 PM M O’Rourke vs S. Berry B. Hope vs P. Durant S. Hope vs D. Rhodenhizer L. Lenentine vs S. MacInnis
  8:30 PM V. Smith vs C. Creighton S. Howatt vs M. MacDonald M. Schut vs B. Spence J. Taylor vs D. Schut
           
Nov. 28th  6:30 PM V. Smith vs J. Taylor S. Howatt vs C. Creighton M. MacDonald vs M. Schut B. Spence vs D. Schut
  8:30 PM M O’Rourke vs S. MacInnis S. Berry vs P. Durant B. Hope vs D. Rhodenhizer L. Lenentine vs S. Hope
           
Dec. 5th  6:30 PM M. Schut vs S. Hope S. MacInnis vs D. Schut V. Smith vs S. Berry B. Hope vs S. Howatt
  8:30 PM D. Rhodenhizer vs B. Spence L. Lenentine vs J. Taylor M O’Rourke vs C. Creighton P. Durant vs M. MacDonald
           
Dec. 12th  6:30 PM M. MacDonald vs D. Rhodenhizer L. Lenentine vs B. Spence J. Taylor vs M O’Rourke P. Durant vs C. Creighton
  8:30 PM B. Hope vs M. Schut S. Hope vs D. Schut S. MacInnis vs V. Smith S. Berry vs S. Howatt
           
Dec. 19th 6:30 PM S. Howatt vs M O’Rourke C. Creighton vs S. MacInnis S. Berry vs M. MacDonald M. Schut vs  P. Durant
  8:30 PM B. Spence vs B. Hope D. Schut vs D. Rhodenhizer V. Smith vs L. Lenentine S. Hope vs J. Taylor
           
Jan. 2th 6:30 PM J. Taylor vs B. Hope D. Rhodenhizer vs V. Smith C. Creighton vs S. Hope S. Howatt vs L. Lenentine
  8:30 PM M. Schut vs M O’Rourke M. MacDonald vs S. MacInnis D. Schut vs P. Durant B. Spence vs S. Berry
           
Jan. 16th  6:30 PM D. Schut vs L. Lenentine B. Spence vs S. Hope M O’Rourke vs V. Smith S. MacInnis vs J. Taylor
  8:30 PM C. Creighton vs S. Berry P. Durant vs S. Howatt M. MacDonald vs B. Hope D. Rhodenhizer vs M. Schut
           
Jan. 23rd   6:30 PM B. Spence vs C. Creighton M. MacDonald vs J. Taylor B. Hope vs S. MacInnis S. Hope vs S. Berry
  8:30 PM D. Schut vs S. Howatt V. Smith vs M. Schut D. Rhodenhizer vs M O’Rourke L. Lenentine vs P. Durant
           
Jan. 30th  6:30 PM S. Berry vs S. MacInnis P. Durant vs M O’Rourke M. Schut vs D. Schut M. MacDonald vs B. Spence
  8:30 PM L. Lenentine vs D. Rhodenhizer B. Hope vs S. Hope C. Creighton vs J. Taylor V. Smith vs S. Howatt
           
Feb. 6th 6:30 PM S. Hope vs M. MacDonald L. Lenentine vs M. Schut D. Rhodenhizer vs S. Howatt C. Creighton vs B. Hope
  8:30 PM P. Durant vs V. Smith J. Taylor vs S. Berry B. Spence vs S. MacInnis D. Schut vs M O’Rourke
           
Feb. 13th  6:30 PM D. Rhodenhizer vs P. Durant S. Berry vs B. Hope B. Spence vs J. Taylor D. Schut vs V. Smith
  8:30 PM S. Hope vs S. MacInnis L. Lenentine vs M O’Rourke S. Howatt vs M. Schut M. MacDonald vs C. Creighton
Feb.
20th
Makeup night – sign up with Bev at the office.

Note:  Please call your opposition if you can not make a game.   

IMPORTANT!  Read the draw carefully as the times do not always alternate each week!

Here are the team rosters:

  Tuesday Night Draw            
1     2     3  
Skip Debbie Rhodenhizer   Skip Chris Crieghton   Skip Bill Hope
Third Cindy Nicholson   Third Mellissa Crieghton   Third Peter Murdoch
Second Nancy McFadyen   Second Carlene Peters   Second David Murphy
Lead Sandra Sobey   Lead Helen Smith   Lead Craig Mackie
               
4     5     6  
Skip Lauren Lenentine   Skip Paul Durant   Skip Mark O’Rourke
Third Kristie Rogers   Third Danny Kneabone   Third Karen Currie
Second Breanne Burgoyne   Second Al Acorn   Second Danny Bernard
Lead Rachel O’Connor   Lead Carl Currie   Lead Donna Pound-Bernard
               
7     8     9  
Skip Shirley Berry   Skip Veronica Smith   Skip Sandy Hope
Third Janice Murdoch   Third Jane DiCarlo   Third Shelly Ebbett
Second Rebbecca Rolfe   Second Sabrina Smith   Second Karen Hardy
Lead Linda Fairhurst   Lead Whitney Young   Lead Arlene Harris
               
10     11     12  
Skip Mark MacDonald   Skip Jeff Taylor   Skip Sydney Howatt
Third Brad Gardiner   Third Angus Kennedy   Third Sierra Clyke
Second Wayne Goodwin   Second Myrna Sanderson   Second Meghan Sherren
Lead Shawn Patterson   Lead Cody Dawson   Lead Madelyn Cantwell
               
13     14     15  
Skip Devon Schut   Skip Mitchell Schut   Skip Brock Spence
Third Alex Huestis   Third Colin MacKenzie   Third Jay Carr
Second Tyler Garnhum   Second     Second Chris Montigny
Lead Nick Johnston   Lead Liam Kelly   Lead Mike Montigny
               
16              
Skip  Susan McInnis            
Third Donna Butler            
Second  Julie Scales            
Lead  TBA            

Spares

Chloe McCloskey  (902)940-7442