Thursday evening draw

Thursday evening Single-entry mixed

League Description:

This is a “single-entry mixed” league, and is open to all Club members. You sign up for the entire season, and the Draw Master will place you with a team. The Draw Master will try to balance the teams based on player’s positions and abilities as much as possible. New curlers are especially welcome in this league, but we also welcome (and have as a part of this league) experienced curlers looking for a fun non-competitive curling!

Curling times will alternate between 6:30 or 8:30 pm throughout the season: some weeks your team will play at 6:30 and some weeks at 8:30. 

The Draw Master will endeavor to make the draws times as balanced as possible between all teams.

There will be three round-robin draws played throughout the year (there may be a possibility of a “bye” where you have a week off, if there is an uneven number of teams or an extra team). You will be placed on a different team each round robin. This provides a great opportunity to get to know other members and have some fun! At the end of each round prizes are provided and are presented to the winning team.

Thursday Teams and Draw for Round Two, starting Jan. 7

Our Thursday evening single-entry mixed league gets a long holiday break this year as there is no curling on either Christmas or New Year’s eve, and resumes with Round Two, starting on January 7th, and sponsored by Mary’s Cornwall Bakery.

Here are the Round Two teams:

           Thursday Evening Draw Jan 7-Feb 18, 2021
Skip Third Second Lead
Brent Irving Anne Partridge Byron Lindsay Ewan Clark
Gary O’Sullivan Nancy Milton Kara Smith Larissa Sanderson
Bryan Sutherland Doug Kelly George Piercey Maureen Cudmore
Jody Sanderson Darren Smith Dawn MacIsaac ____________
Bruce Thompson Terry MacCormac Sandra MacKay Charlene MacQuarrie
Brian McCarville Shawna McGill Marjorie Matthews Patricia MacCarville
Katelyn Burgoyne Kathy Thompson Colin MacIsaac Alex Leblanc
Hans Wicki Doug Campbell Robbie Lenentine Laurie Kelly
Shelley Ebbett David O’Connor Jennifer Lenentine Heather Gauthier
Landon Warder Angela Sanderson Kathryn Roberts Jill Edwards
Larry Cudmore Robbie Gauthier Amanda MacIntosh Kevin Ross
Garth Cudmore Gloria Turner John Clark Kim Muise
Cathy MacDougall Sharon Campbell Italo Marzari Scott Carnall

Here is the Round Two Draw and Schedule:

Date Ice 1 

630

Ice 2 

630

Ice 3 

630

Ice 4 

630

Ice 1 

830

Ice 2 

830

Ice 3 

830

Ice 4 

830

Bye
  

Jan 7

Bruce T 

vs

Katelyn B

Jody S 

vs

Brent I

Brian M 

vs

CathyM

Garth C 

vs

Gary O

Shelley E 

vs

Bryan S

Hans W 

vs

Larry C

    Landon 

 

  

Jan 14

Brent I 

vs

Hans W

Garth C 

vs

Larry C

Cathy M 

vs

Shelley E

Landon 

vs

Bryan S

    Jody S 

vs

Bruce T

Katelyn 

vs

Brian M

Gary 

 

  

Jan 21

Jody S 

vs

Brian M

Bryan S 

vs

Gary O

Katelyn 

vs

Shelley E

Bruce T 

vs

Hans W

Brent I 

vs

Cathy M

Garth C 

vs

Landon

    Larry
  

Jan 28

Katelyn B 

vs

Cathy M

Brian M 

vs

Landon

Jody S 

vs

Gary O

Bruce T 

vs

Garth C

Bryan S 

vs

Larry C

Shelley E 

vs

Hans W

    Brent
  

Feb 4

Brent I 

vs

Larry C

Landon 

vs

Hans W

Garth C 

vs

Shelley E

 

Cathy M 

vs

Bryan S

Brian M 

vs

Bruce T

Gary O 

vs

Katelyn

    Jody
  

Feb 11

Gary O 

vs

Larry C

BrianM 

vs

Hans W

Bruce T 

vs

Bryan S

Jody S 

vs

Shelley E

    Brent I 

vs

Garth C

Cathy M 

vs

Landon

Katelyn 

 

  

Feb 18

Cathy M 

vs

Jody S

Garth C 

vs

Brian M

Brent I 

vs

Katelyn

Landon 

vs

Gary O

    Shelley E 

vs

Larry C

Hans W 

vs

Bryan S

Bruce

 

Thursday evening Single Entry: Warder rink wins close 1st round, Round 2, sponsored by Mary’s Cornwall Bakery, starts Jan. 7

The winners are (L-R), from left to right lead: Laurie Kelly third: Robbie Gauthier, skip: Landon Warder and second: Jennifer Lenentine

Round two, with new teams and sponsor Mary’s Cornwall Bakery, is now underway in this single-entry league.

Mary’s Cornwall Bakery

 

Round One

We have revised the Thursday evening Single Entry Mixed draw and now have 13 teams, which means that one team will have a bye each week.

If you are looking for a spare, you should call the bye team, as they may be able to help you.

Date Ice 1

630

Ice 2

630

Ice 3

630

Ice 4

630

Ice 1

830

Ice 2

830

Ice 3

830

Ice 4

830

Bye
Oct 29 Brian M

vs

LandonW

Hans W

vs

Doug K

Doug C

vs

Larry C

Bruce T

vs

Garth C

Brent I

vs

Bryan S

Jody S

vs

Gary O

    Cathy

McDougall

Nov 5 Gary O

vs

Doug K

Brent I

vs

Larry C

Bryan S

vs

Garth C

Jody S

vs

LandonW

    Bruce T

vs

Brian M

Cathy M

vs

Hans W

Doug

Campbell

Nov 12 Jody S

vs

Doug C

Gary O

vs

Cathy M

Brent I

vs

Bruce T

Brian M

vs

Bryan S

    LandonW

vs

Doug K

Larry C

vs

Garth C

Hans

Wicki

Nov 19 Doug K

vs

Bruce T

Brian M

vs

Garth C

Doug C

vs

Cathy M

Hans W

vs

Larry C

Bryan S

vs

Gary O

Brent I

vs

Jody S

    Landon

Warder

Nov 26 Larry C

vs

Jody S

Bryan S

vs

LandonW

Brent I

vs

Cathy M

Garth C

vs

Gary O

    Bruce T

vs

Doug C

Brian M

vs

Hans W

Doug

Kelly

Dec 3 Brent I

vs

Brian M

Gary O

vs

Doug C

Jody S

vs

Hans W

Bryan S

vs

Bruce T

    Doug K

vs

Larry C

Cathy M

vs

Landon W

Garth

Cudmore

Dec 10 Doug K

vs

Doug C

Bruce T

vs

LandonW

Garth C

vs

Hans W

Cathy M

vs

Brian M

    Bryan S

vs

Jody S

Brent I

vs

Gary O

Larry

Cudmore

Thursday Evening Draw Oct 29-Dec 10/2020
Team Skip Third Second Lead
1 Brent Irving Gloria Turner Kathryn Roberts Jill Edwards
2 Gary O’Sullivan Terry MacCormac Dawn MacIsaac Colin MacIsaac
3 Bryan Sutherland Angela Sanderson Peter McLaughlin Niki McLaughlin
4 Jody Sanderson Kara Smith Darren Smith Larissa Sanderson
5 Bruce Thompson Katelyn Burgoyne George Piercey Patricia McCarville
6 Brian McCarville Sharon Campbell Amanda MacIntosh Charlene MacQuarrie
7 Doug Campbell Nancy Milton Marjorie Matthews Scott Carnall
8 Hans Wicki Kathy Thompson Lisa Idris Kevin Ross
9 Doug Kelly Shawna McGill Robbie Lenentine Heather Gauthier
10 Landon Warder Robbie Gauthier Jennifer Lenentine Laurie Kelly
11 Larry Cudmore David O’Connor Sandra MacKay Kim Muise
12 Garth Cudmore Byron Lindsay Italo Marzari Maureen Cudmore
13 Cathy MacDougall Anne Partridge John Clark Ewan Clark

 

2019-2020 site